PLASENTA ÖZÜNÜN SAÇA ETKİSİ

PLASENTA ÖZÜNÜN SAÇA ETKİSİ

Write By: selmanadmin Published In: Araştırmalar Created Date: 2014-09-20 Hits: 3937 Comment: 0

Sağlıklı bir insanın neden saçı dökülebilir.

Sağlıklı bir insanın neden saçı dökülebilir. Bunun iki sebebi vardır: İç ve Dış sebepler. Birinci sebepler: hormonal disbalans (gebelik, menopoz, bebek emzirme), genetik yatkınlık. Dış sebepler: stres, sıkı rejim, enfeksiyon, travma (saç derisinin travması), zehirlenmeler. Bazen birkaç sebebin ortaya gelmesi saçları döker. Sebeplere bağlı olarak kellik tipleri bilinmektedir. Total kellik (tam kellik), bölgesel kellik (bazı terlerde saç dökülmesi). En sık rastlanan kellik androjen saç dökülmesi (saç dökülmesinin 95%) hem erkeklerde hem kadınlarda görülür. Bu tip saç dökülmesinin nedeni – testosteronun artmasıdır. Bu kelliği bölgesel kellik takip ediyor (4% ten az) ve diğer kellik tipleri 1% gibi bir rakamla rastlanıyor.

Plasenta ekstresi saçları nasıl etkiliyor?

Saç dökülmesinin ana sebebi – testosterondur. Bu hormon hem erkeklerde hem kadınlarda bulunur. Testosteron dağılırken birkaç madde oluşur. Onlardan biri dihidrotestosteron. Ve saçı döken bu maddedir.

Günümüzde bu maddenin nasıl saç soğanını etkilediği tam olarak bilinmiyor. Sadece saçı besleyen kan damarının spazm ederek saçın beslenmesini engellendiği biliniyor. Saç beslenemeyince ölüyor. Testosteronun artması saç soğanının biyokimya süreçlerini de etkileyerek normal büyüme sürecini etkiliyor. Plasenta ekstresi, soğanı dihidrotestosteronun etkisinden koruyor. Plasenta proteinleri saç soğanı hücreleri ile birleşerek dihidrotestosteronun geçmesini engelliyor.

Klinik testler Rusya Federasyonu devlet dermotoloji ve veneroloji enstitüsünde yapılmıştır. Saç ve deri hastası olan 21 ile 55 yaşlar arası 45 hastamıza uygulanmıştır. 60 gün boyunca uygulandıktan sonra hastalarımızın saçlarında olumlu gelişmeler gözlemlenmiştir: saçların kalınlığı artı, kepekler yok oldu, saçlar hızla uzadı ve sağlıklı görünüm aldı. 

Hastalarımızın 83%. saç dökülmesi durduruldu. 60 gün içinde hastalarımızın saçları 1 - 3 cm uzadı.

-