PLASENTA EKSTRESİNİN NEM MUHAFAZA ETME ÖZELLİĞİ

PLASENTA EKSTRESİNİN NEM MUHAFAZA ETME ÖZELLİĞİ

Write By: selmanadmin Published In: Araştırmalar Created Date: 2014-09-18 Hits: 3999 Comment: 0

Kozmetikte plasenta ekstresinin temel özelliği kullanılmaktadır, nem muhafaza özelliği.

Bu özelliğe kırışıklıklara karşı maske ve kremlerde sık rastlanıyor. Hyalüronik asit- insan cildinde bulunan bir birleşim. Hyalüronik asit moleküllerinin birçok özellikleri var. Bunlardan biri, büyük miktarda nem muhafaza etme özelliği. Ayrıca hyalüronik asit hücrelerin gelişiminde de çok etkilidir. Bilindiği gibi, bebeklerin cildinde hyalüronik asit seviyesi çok yüksektir. Fakat insan büyüdükçe hyalüronik asit seviyesi düşüyor ve bu düşüş cildin özelliklerinin kaybına neden oluyor (elastikiyet kaybı, cilt incelmesi vs). Kozmetikte hyalüronik asit doğal nemlendirici olarak kullanılmaktadır. Hyalüronik asit mikroorganizmalardan ve horozibiklerinden elde edilir. Plasenta ekstresi insan hyalüronik asiti ile aynı olan hyalüronik asit içeriyor.

Diğer nemlendiricilere göre hyalüronik asitin birçok avantajları var. Hyalüronik asit en yüksek higroskopik özelliği taşıyıcısıdır (su tutma özelliği). Hatta bu özelliği kuru havalarda bile en yüksek seviyededir. Hyalüronik asitin bu özelliği tıpta, yara tedavilerinde de kullanılmaktadır. Hyalüronik asit epidermal hücrelerini harekete geçirerek kolajen üretimini hızlandırıyor. Hyalüronik asit içeren kozmetikle cilt daha yumuşak, düz ve güzel oluyor. Hyalüronik asit ciltte bir nem tabakası yaratıyor. Bu tabaka ciltteki nemin kaybını engelliyor.

КOLAJEN VE ELASTİN

КОLAJEN VE ELASTİN – bu maddeler cildi oluşturan temel iki protein çeşididir. Bu iki protein cildin elastikiyetini ve gençliğini korur. Kolajen ve elastinin molekülsel ağırlıkları çok küçük olduğundan, cilde nüfuz ederek etkili olmuyorlar. Bu yüzden bu proteinleri içeren kremler etkili değil. Bu proteinler aminoasitlerin öncüsü fibroblastlarda üretiliyorlar. Elastinkolajen kompleksinin aminoasitleri cildin kolajen üretimi için ideal besindir. Bu mühteşem besin kolajen ile elastinin üretimini hızlandırarak, cildi kırışıklıklardan koruyor, cilde oksijeni pompalıyor.

Böylelikle, cilt yaşlanması 20-25 yaşlarda başlıyor. Zararlı çevre faktörleri, temizlik maddeleri, hatta yıkanma suyu bile cildin üst tabakasının yağ hücrelerinin yıpranmasına neden oluyor. Cilt püsürsüzlüğünü ve parlaklığını kaybediyor, bu yaşlılığın ilk belirtileridir.

‘Kabarık epidermis’ cildin nemini tutamıyor, bu nedenle yaşlılığın ikinci belirtisi ortaya çıkıyor-kuruluk. Güneş ışınları, yanlış beslenme, hava kirliğinin etkisi ile ciltte asitler oluşuyor. Bu asitler hücre arası suların kaybına neden oluyor. Elastin lifleri top şekline geliyor bu da cildin elastikiyetinin kaybına neden oluyor. Kolajen lifleri ise esnekliğini kaybederek kalınlaşıyor, bu liflerin arasındaki ‘dikişler’ ileride kırışık çukurlarını oluşturuyor. 

-