CİLT YAŞLANIRKEN NELER OLUYOR?

CİLT YAŞLANIRKEN NELER OLUYOR?

Write By: selmanadmin Published In: Araştırmalar Created Date: 2014-09-18 Hits: 4423 Comment: 0

İlk yüz kırışıklıkları genellikle mimik kırışıklıkları oluyor. Bu kırışıklıklar mimik kaslarının çalışmasından oluşuyor.

Cildin yaşlanmasına elastik lifler ile kolajen liflerin büyük etkisi var. Bu lifler bir çit oluşturuyor ve hücresi az olan bir sıvının içinde bulunuyor. Kolajen nemi geçirmeyerek muhafaza eder. Yaşlar ilerledikçe, kolajen liflerin sayısı azalıyor ve nem eskisi kadar muhafaza edilemiyor. Kolajen liflerinin azalmasının sebeplerinden bazıları: serbest radikaller, ozon, güneş ışınları. Cilt yaşlanmasının diğer sebebi de üst tabakaların yavaş yenilenmesi. Alt tabakada daha az yeni hücre oluşuyor. Cildin yaşlanması sadece kırışıklardan oluşmuyor, yüz çevresi de değişiyor ve elastikiyet azalıyor. Nem kaybından dolayı cilt turgoru (basıncı) azalıyor ve cilt biraz çöküyor. Elastikiyetin azalması cildin yer çekimine daha da çok maruz kalmasına neden oluyor ve cilt sarkıyor. Bu daha çok yanak ve boyunda belli oluyor.

Alkol, sigara, kahve, ultraviyole ışınları ve çevre kirliği cilt yaşlanmasını hızlandıran faktörlerden en başında gelenlerdir. Biyojen esaslı kozmetik ürünler çevre faktörlerin cilde olan zararlı etkisini azaltmaya yardımcı oluyor, hatta çoğu zaman bu etkileri tamamen ortadan kaldırıyor. Bu ürünlerin başında plasenta kozmetiği geliyor.

PLASENTA EKSTRESİNİN CİLDE UYARICI ETKİSİ

Epidermis alt tabakası hücreleri bölünerek çoğalıyor. 10 ile 30 gün içinde epidermis tamamen yenilenmiş oluyor. Bu sürece fizyolojik regenerasyon denir. Bu hücreler cildin yenilenmesi ve gençleşmesi için çok önemlidir.

Plasenta ekstresi cildin ana hücrelerini harekete geçirerek kolajen, elastin ve glikozaminoglikanların, yani genç cildin ana molekullerinin üretimini hızlandırıyor.

Plasenta ekstresi doğa tarafından yaratılmış çok güçlü bir besin karışımıdır. Plasentanın besin maddeleri, kan hücrelerinin cilde taşıdığı besinlerin aynısıdır. Besinler doğal ve dengeli olduğu için, bu besinler hücrelerde biosintez sürecine dâhil oluyorlar. Plasenta ekstresi hücrelerin metabolizmasını hızlandırıyor. Plasenta ekstresi, hücreye yüksek fosfatları ileterek hücreye oksijenin daha çok gelmesini ve glikoz transferini sağlıyor. Ve, özellikle yıpranmış hücrelerde, regenerasyon süreçlerini güçlendiriyor. Plasenta ekstresinin bir kere kullanıldığında bile, fiboblastlarda kolajen, elastin ve proteoglikanlardan oluşan lifler güçleniyor.

-