PLASENTA KOZMETİĞİNİN ÖZELLİKLERİ

PLASENTA KOZMETİĞİNİN ÖZELLİKLERİ

Write By: selmanadmin Published In: Araştırmalar Created Date: 2014-09-18 Hits: 3888 Comment: 0

Plasenta doğal proteinler, enzimler, mineraller, vitaminler, amino grup asitlerden oluşan bir kompleks karışımdır. Doğru ürünleri kullanmak için her kadın cildini çok iyi bilmeli.

Epidermisin en alt tabakasında, epidermis ile derma arasında bulunan membranda bir tabaka hücre bulunmaktadır. Bu hücreler kan plasması ile beslenir ve devamlı bölünürler. Bölünme sonucu oluşan iki hücreden biri yukarıya itilir. Bu hücre alttan bölünen hücrelerin itmesi ile en üst katmanlara kadar yükselir. Kan plasmasından uzaklaştıkça, bu hücre plasmadan beslenemiyor ve bundan dolayı bölünemiyor. Aynı zamanda, oksijenin ve diğer dış etkenlerin etkisi ile keratinleşme başlıyor. Yani hücre ince bir pul haline geliyor ve bu pul cildin koruma görevini yapıyor.

İnsanın üst epidermisi 5-6 pul keratin tabakasından oluşmaktadır. Bu tabakalar bir membran görevi yapıyor: oksijen gibi küçük moleküllerin geçmesine izin veriyor, fakat daha büyük olan moleküllerin (bakteri vs) geçmesine izin vermiyor. Alt katmanlarda bölünerek yeni hücreler oluştukça, yeni pul katmanları oluşuyor. Ve aynı zamanda en üst kattaki pul katmanlar da eskidikçe dökülüyor. Yeni hücrelerin oluşması ile eskilerin dökülmesi neredeyse aynı hızla gerçekleşiyor.

Böylece, cildin üst tabakasında eşzamanlı 3 süreç işliyor: 

• Epidermis son katmanında hücreler bölünüyor;

• Hücreler pullara dönüşüyor;

• Üst dış keratin pullar dökülüyor.

Ergenlik döneminde (12-25 yaşlar arası) kandaki hormon seviyesi yükselir. Hormonlar hücre tansiyonunu ve metabolizmayı arttırır. Bu dönemde epidermis alt tabakasındaki hücre bölünmeleri hızlanır, fakat üst tabakalardaki keratinleşme (pula dönüşme) aynı hızda devam eder. Bundan dolayı, üst epidermisin tabakaları 5-6 dan 2-3 kadar azalır.

Bu durum epidermisin koruma görevinin zayıflamasına neden oluyor. Gençlerin yüzlerinde oluşan sivilcelerin sebebi de bu hormon değişikliklerdir. Keratin pul tabakaların azalması kıl köklerinin açılmasına ve bakteri ve mikropların kolayca geçmesine neden oluyor. Bu durumlarla karşılaşmamak için, bu yaşlarda anti bakteriyel maddeler içeren kozmetik ürünler kullanılmalı.

25-30 yaşlarında epidermis süreçleri düzenine girer. Bu dönemde üst keratin tabaka 5-6 kat olarak normuna gelir. Kolajen sintezi ve destruksiyonu hızları yavaşlar. Bu dönemde hücre bölünmelerini destekleyen ve hücreler arası nemi muhafaza eden maddeler içeren ürünler kullanılmalı.

30-35 yaşlarında cildin işlevleri ve görünüşü yavaşlıyor, hormonların etkisi azalıyor. Epidermisin üst koruma katmanı kalınlaşıyor. Kırışıklıklar şeklinde cilt deformasyonu oluşuyor. Bu yaşlarda anti-aging ürünlerine ihtiyaç duyuluyor. 

-